🌺 MAJÓWKA W CENTRUM KULTURY 🌺

🇵🇱 2 MAJA 2024 – 12:00 | Wstęp wolny
„DZIEŃ FLAGI”

– POZNAJ NASZĄ BIAŁO-CZERWONĄ – HISTORIA POLSKIEJ FLAGI prezentacja multimedialna.
– MALOWANIE FLAG – RODZINNE WARSZTATY PLASTYCZNE

Dzisiejszy Dzień Flagi w Centrum Kultury upłynął podczas prac na rodzinnych warsztatach plastycznych, na których uczestnicy tworzyli flagę swojej rodziny. Warsztatom towarzyszyła prezentacja multimedialna na temat historii powstawania polskiej flagi narodowej. Dowiedzieliśmy się czym jest heraldyka i weksylologia, pomocnicze nauki historii zajmujące się badaniem herbów i chorągwi.

Flaga biało-czerwona ma około 200 lat. 
Od 12 lutego 2004 roku 2 maja jest w Polsce oficjalnie obchodzony jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Flaga narodowa jest ściśle powiązana z godłem, którego barwy odzwierciedla. Biały pas odnosi się do orła, a obszar czerwony nawiązuje do tarczy herbowej. Biel symbolizuje dobro, a także czystość narodu polskiego. Czerwień oddaje dostojność, ale i majestat polskich władców. Barwy są też odzwierciedleniem kolorów chorągwi polskiej, białego orła na czerwonym tle, oficjalnego symbolu państwa już od średniowiecza. Znak w godle, czyli orzeł, jest ważniejszą jego częścią niż tło, dlatego kolor biały jest na górze, a czerwony na dole.

Pierwszym odnotowywanym przez historyków większym zgromadzeniem z użyciem barw biało-czerwonych była publiczna manifestacja w pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja – 3.05.1792 r.

Dnia 2 maja w 1945 polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa – oraz na Reichstagu w Berlinie.
Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w licznych innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, na Litwie, Ukrainie i w Chinach.