Zapraszamy na wernisaż wystawy „Malarstwo Bartka Draka”.

20 KWIETNIA 2024 | Galeria Centrum
Wernisaż po koncercie „Zbyszek Stefański – 50 lat na scenie.”
Centrum Kultury, I piętro, wejście A i C (winda).

O koncercie pisaliśmy tutaj: http://centrumkultury.kamiennagora.pl/strona/zbyszek-stefanski-50-lat-na-scenie-zaproszenie-na-koncert/

Bartek Drak to człowiek wielu talentów, maluje niesamowite obrazy, z niezwykłą ekspresją i wirtuozerią gra na gitarze elektrycznej i looperze, komponuje muzykę i pisze teksty piosenek.

Wraz ze swoją partnerką, Agą Radziejewską, stanowią niezwykły artystyczny duet. W kreowanym przez nich Miejscu Wielu Sztuk w Łomnicy znajduje się galeria obrazów Bartka Draka i pracownia rękodzieła Agi Radziejewskiej. Miejsce to jest jednocześnie salą koncertową, gdyż oboje są organizatorami koncertów własnych oraz tych gościnnych.

Paraluzja to założony przez tych dwoje wyjątkowych artystów zespół, tworzący niekonwencjonalną muzykę, charakteryzującą się otwartością stylistyczną, żywiołowością i zamiłowaniem do improwizacji. Wyjątkowy głos Agi, doskonałe aranżacje, mistrzostwo gitarowych solówek Bartka, ciekawe teksty, niekończący się świat muzycznych obrazów, bogactwo interpretacji – to wszystko składa się na niezapomniane przeżycia podczas każdego koncertu Paraluzji.

Bartek Drak jest artystą, który każdą formę twórczości traktuje jako nieograniczoną możliwość przekazu. Stylistyczna żonglerka, przewiązanie do formy oraz uwalnianie ekspresji twórczych, techniczna dyscyplina, a także rezygnacja z niej- te określenia odzwierciedlają sztukę Bartka. Nie dziwi więc fakt, że zarówno muzyce, jak w malarstwie tego twórcy znajdziemy dzieła, w których zawarta jest nostalgia, zamyślenie i wielopłaszczyznowa filozoficzność pełna ujmujących metafor. Z drugiej zaś strony artysta potrafi zaskoczyć drwiną i komedią, stosując w sposób zupełnie świadomy język potoczny, niekiedy wręcz wulgarny.

Pomimo złożoności zjawisk, w obrazach Draka, w jego muzyce scalenie i spójność są niezwykle uchwytne. Jeśli sztuka powinna w sobie zawierać autentyczną osobowość twórcy i eksponować tym samym swoją niepowtarzalność, można dojść do słusznych wniosków, że Bartek Drak to wyjątkowy artysta, który pięknie myśli i pięknie patrzy na ludzi oraz świat, a obcowanie z jego muzyką oraz obrazami jest przemierzaniem niekończącej się przestrzeni wyobraźni.

Na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy z różnych serii i okresów twórczych malarza.