Galeria Centrum zaprasza w czerwcu na wystawę prac Katarzyny Doszczak-Fuławki pt. „Topografia jutra”.

Wystawa będzie dostępna do zwiedzania od 10 CZERWCA 2024.
Galeria Centrum w Centrum Kultury w Kamiennej Górze.

Linearne opowieści o podróżach po emocjach, spotkaniach, miłościach i cierpieniach. Obrazy rozegrane impresyjnymi wizjami moich przeżyć. W swoich projektach wykorzystuję srebro, złoto oraz miedź. Wyważona dekoracyjność abstrakcyjnych i ornamentalnych wątków oraz symetria wykrawanych fragmentów wpisują się w artystyczny wokabularz.

Linearne uniwersum niczym nieskrępowanej formy to swoisty manifest sztuki projektantki Katarzyny Doszczak-Fuławki, absolwentki Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz stypendystki MKiDN. Impresyjne wizje zainspirowane są osobistymi emocjami i przeżyciami autorki. Materia (karton, deska), poprzez nawarstwienie zyskuje trójwymiarowość. Przenikające się sekwencje linii, żłobień oraz ażurowość budują atmosferę niedopowiedzenia i napięcia. Malarski efekt uzyskuje dizajnerka powlekając obrazy i biżuterię metalicznymi warstwami. W swoich projektach wykorzystuje srebro, złoto oraz miedź. Wyważona dekoracyjność abstrakcyjnych i ornamentalnych wątków oraz symetria wykrawanych fragmentów wpisują się w artystyczny wokabularz autorki. Konsekwentnie realizowane kolejne prace Katarzyny Doszczak-Fuławki definiują szykowny styl emanujący witalnością. Kulminacją przeciwstawnych, wektorowych sił ukazanych w konwencji kubizmu i ekspresjonizmu jest seria biżuterii. Nazewnictwo ozdób odwołuje się do archetypu kobiecości osadzonego w antyku. Zamiłowanie do sztuki łączy artystka z pracą zawodową, jako dyrektor instytucji kultury oraz wykładowca w Wałbrzyskiej Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości.

Tekst: Arkadiusz Muła, historyk sztuki

Dyplom z Akademii Sztuk Pięknych w dwóch zakresach, pedagogiki sztuki i rysunku. Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2008 r. Prezentuję swoje prace na wystawach. Moimi głównymi przestrzeniami zainteresowań są: design, ilustracja książkowa dla dzieci, animacja kulturowa i sposoby zarządzania nastawione na rozwój pracownika. Interesuje mnie zastosowanie nowych mediów i interaktywności w wystawiennictwie. Od 2017 pracowałam w Muzeum Regionalnym w Jaworze a od 2018 jako manager i zajmowałam się marketingiem i tworzeniem wystaw. Od 2020 roku pracuję na stanowisku dyrektora instytucji kultury, w której tworze ofertę w modelu partycypacyjnym.

Wystawy:

2023 „Malarstwo” wystawa indywidualna, Herbateka Mikołów

2022 „Architektura Kobiecości” wystawa indywidualna malarstwa i biżuterii, Muzeum Zabawek w Karpaczu
2018 „Struktury Kobiecości” wystawa indywidualna obrazów i biżuterii, Stacja Kultura Legnica
2017 „Struktury Wrażliwości” wystawa indywidualna, Muzeum Zamek Bolków
2011 „Rysunek Światłem” indywidualna wystawa rysunku, Raciborskie Centrum Kultury w Raciborzu, Galeria RCI
2010 XXVI Wystawa Plastyki Zagłębia Miedziowego, Honorowe wyróżnienie jury za pracę pt „Srebrna”
2009 „Poszukiwania rysowane światłem” indywidualna wystawa rysunku
BWA Legnica
2008 „Dyplomy 2008” wystawa zbiorowa Galeria Victus w Poznaniu
2007 Wystawa poplenerowa Wydziału Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu wystaw zbiorowa w Skarszewach
2007 Prezentacja Wydziału Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu wystaw zbiorowa, MBWA Leszno
2007 „Pierwsza Pracownia Rysunku” Wydziału Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu wystaw zbiorowa Galeria Victus w Poznaniu
2005 „Moje pory roku” indywidualna wystawa grafiki warsztatowej, Ośrodek Działań Twórczych we Wrocławiu
2005 Rzeźba, wystawa zbiorowa, Raciborskie Centrum Kultury w Raciborzu
2005 Grafika – suchoryt i akwaforta, wystawa indywidualna, Jaworski Ośrodek Kultury w Jaworze